V loňském školním roce jsme započali myšlenku založit geopark, který by sloužil k praktickému doplnění teoretických znalostí výuky mineralogie, petrologie a geologie. Geopark jsme mohli vybudovat díky poskytnutým financím zřizovatele školy a také díky vstřícnosti ředitelů kamenolomů a firem, které jsme oslovili.
Při hodině zeměpisu se jednoho referátu ujala Anežka H. (8.A), která vytvořila nejen perfektní prezentaci pro online výuku, ale vytvořila doma i plakát z fotografií a zážitků, které sama prožila s rodinou na dovolené ve Švédsku.
Ráda bych Vás chtěla informovat o akci, na které jsme se společně domluvili se žáky 5.B na online hodině přírodovědy. Tato doba není, nebyla a nejspíš ani nebude lehká pro nikoho z nás, pro všechny je to dlouhé a náročné, a proto mě napadlo přispět malou dávkou pro někoho, kdo bohužel nemůže nijak vyslovit svůj názor či přispět do vínku.
Na distanční výuce jsme s malou přestávkou od loňského října. Při hodinách fyziky to pro nás znamená, že nemůžeme plně využívat pokusů, které bychom zkoušeli ve škole. Žáci 7. třídy si proto zkoušejí fyzikální pokusy doma.
Ráda bych touto cestou vyhodnotila práce žáků naší školy (2.st.), kteří se dobrovolně věnovali Dni Země. Celkem mi přišlo 8 prací s různými tématy a různě zpracované. Všechny práce mne zaujaly, ať už grafickým zpracováním, tak vlastním tématem.
Ponožková výzva se každoročně koná 21. března a spojuje se se Světovým dnem Downova syndromu.
Devět let školní docházky uteklo jako voda a naše osmnáctičlenná parta přichází naposledy do školy. Poslední ročník přinesl nejen učení a spoustu zajímavých akcí, ale také podání přihlášek na střední školy, studium k přijímačkám.
Během měsíce ledna se žáci naší školy zúčastnili okresního kola soutěže v cizích jazycích. Své dovednosti v německém jazyce prezentovala Eliška Šťastná (9. A) a v anglickém jazyce pak Jakub Bartoš (6. B) a Adéla Šejvlová (9. A). Uvedeným žákům děkujeme za odvahu a reprezentaci naší školy.
1. pololetí je již za námi a stále jsou mezi našimi žáky tací, kteří poctivě do školy přináší vysloužilé spotřebiče a vybité baterie. Z těch nejakčnějších nosičů jsem vybrala tyto tři: Nosálová Tereza (5.A) Utěšená Michaela (5.B) Urbanová Michaela (6.B)
2. pololetí je již v plném proudu a i náš klub také jede v plném proudu. Tentokrát se vedení hodiny ujala žákyně 5.B, Natálie Sainerová, a pod jejím vedením si žáci vytvářeli své lávové lampy z běžně dostupných surovin.
Představte si, že ztratíte zrak. Děsivé, že? A teď si představte, jak byste zvládali každodenní činnosti. Třeba jen zalít si kávu a neopařit se, připravit si jídlo, obléci se, vyjít na ulici a trefit na to správné místo, aniž byste zabloudili, nebo vás někdo okradl. Každý den tisíc výzev, každý den jedno velké dobrodružství. Troufáte si vstoupit do tohoto světa?
Je středa, 12. února, a téměř celý druhý stupeň se ráno schází na parkovišti školy, aby se autobusy vydal do Techmania Science Center v Plzni. Toto moderní centrum vzniklo v prostorách plzeňské Škodovky, proto jsou součástí expozice také reálné dopravní prostředky (lokomotivy, trolejbus).
Letošní školní kolo BO již proběhlo a vzešli nám z něho vítězové. Účastníků moc nebylo, ale ty, které dorazily, přišly dobrovolně a s veselou náladou.
V našem klubu se rozhodně nenudíme, je pořád co sledovat a zkoumat, ať už pod mikroskopem či v chemické laboratoři. Malí badatelé přináší do badatelských hodin své nápady a tím je naše práce pestřejší.
Již tradičně si krásné Vánoce a vše dobré v nové roce popřáli žáci, pedagogové
a všichni zaměstnanci školy na vánoční besídce v pátek 20. prosince 2019
Po školním jarmarku se žáci 2. ročníku vydali na předvánoční výlet do Třeboně. Cesta autobusem velmi rychle utekla a než jsme se nadáli, už jsme vystupovali u kostela nedaleko náměstí.
Mrazivého dne, který nesl magický datum 12.12., jsme se vydali s žáky 8.A, 8.B a 9.A na výlet do hlavního města Rakouska, do předvánoční Vídně.
Ve středu 4.12. 2019 jsme jeli na exkurzi do planetária v Českých Budějovicích. Když jsme přijeli do Českých Budějovic, rovnou jsme zamířili do budovy planetária, kde se nás ujal pán. Posadili jsme se na sedačky, koukali jsme na kulatý strop, kde se vše promítalo.
Svatý Mikuláš se svou družinou navštívil i naši školu. V doprovodu krásných andělů a zároveň se zástupci moci pekelné vstoupil do prostor tříd 1. stupně. Dětem se představil, seznámil je se svou družinou a vysvětlil, odkud za nimi přichází. Některé děti ani nevěděly, kdy slaví sv. Mikuláš svůj svátek.
Dne 26.11.2019 šla naše škola na pana Tomáše Kubeše do kina, který nám vyprávěl o Galapágách. Žijí tam zajímavé druhy zvířat, např. prehistoricky vyhlížející ještěři – varani, želvy, tučňáci, lachtani, terejové a spousty dalších. Galapágy jsou nejhezčí ostrovy na světě!
A. Vosika, D. Hrbek (6.A)
Ve dnech 15. – 18. 10. 2019 proběhl první ročník turistického kurzu žáků pátých tříd. Kurz se uskutečnil v hotelu Křemešník v poklidném prostředí západní části Kraje Vysočina nedaleko města Pelhřimov.
Jak vypadá škola v noci, kdy do tříd dopadá pouze světlo lamp z ulice, chodby zejí prázdnotou a místo dětského smíchu je slyšet jen tikot hodin na stěně? A nese se drnčivý zvuk školního zvonku budovou také o víkendu? Podobné otázky napadly určitě tu a tam každého.
I letos se školní družina zapojila do recyklohraní, a to tím, že vytvářela pod vedením svých vychovatelek „recyklační zpravodaj“. Žáci si nejprve přiblížili téma „recyklace“, výrobu nových věcí z recyklovaných materiálů, pustili si k tomu názorný dokument a pak tvořili osmisměrky, křížovky, příběhy doplněné trefnými obrázky.
V pátek 27. září si žáci 2. stupně zpestřili dopolední výuku návštěvou kina, kde zhlédli divadelní představení „Romantismus není jen romantika aneb Evropou od Goetha k Vrchlickému“ od hereckého souboru z Hradce Králové Divadélko pro školy. Divadelní pořad svému publiku přiblížil pozadí doby a netradiční formou přestavil autory literárního romantismu a jejich tvorbu.
Dne 11. 10. jsme se se žáky 5. ročníků vydali na dobrodružnou cestu do Prahy do Centra současného umění v Doxu. Zde jsme zhlédli výstavu O létání a jiných snech od českého ilustrátora dětských knížek Petra Síse a zúčastnili se výtvarného workshopu, který byl zaměřen na dobrodružnou knížku od Jonathana Swifta, Gulliverovy cesty.
Prosluněný čtvrteční den 12. září si žáci 7. ročníků zpříjemnili třídním výletem na Nové Hrady. Než jsme se vypravili do cílového města, navštívili jsme v Českých Velenicích v Komunitním centru FÉNIX Retrohrátky, výstavu designových hraček z dob minulých.
Konečně nastal ten den, na který se všichni školáci tolik těší. Tento den však není výjimečný pouze předáváním vysvědčení. Je to důležitý mezník pro žáky 9. ročníku, kteří se loučí s naší školou. Naposledy procházejí třídami, sedají do lavic a vzpomínají na všechny ty okamžiky strávené právě tady se svými spolužáky a učiteli.