AKCE - Ostatní akce

20.12. 2019 Mgr. B. Juráková

Předvánoční výlet do Třeboně

Po školním jarmarku se žáci 2. ročníku vydali na předvánoční výlet do Třeboně. Cesta autobusem velmi rychle utekla a než jsme se nadáli, už jsme vystupovali u kostela nedaleko náměstí.

Nejprve jsme navštívili malebný obchůdek s krásnou expozicí pod názvem Třeboň v marcipánu. Velkému zájmu se těšilo vyrábění ve voňavé dílničce, kde si každý mohl vyzkoušet práci s marcipánem a vymodelovat svůj vlastní suvenýr. Žáci se sami rozdělili do dvou skupin. První skupina nadšenců s paní vychovatelkou tvořila podle vlastní fantazie z voňavého marcipánu sladké figurky, ozdobičky a jiné dárečky pro své nejbližší.

Druhá skupina pod vedením paní učitelky mohla obdivovat šikovnost cukrářů, kteří ztvárnili Třeboň v marcipánových miniaturách. V této galerii si žáci prohlédli například Schwarzenberskou hrobku, malebné náměstí s postavami v dobových kostýmech, rozkošné divadlo či si připomněli pověst o Jakubovi Krčínovi, historii rybářství nebo lázeňství. Po krátké svačince v místním útulném salónku se děti vystřídaly a s nadšením vytvářely svůj výrobek, což jim udělalo největší radost.
Cílem výletu byla však návštěva státního zámku s netradiční prohlídkou zaměřenou na život našich předků v období Vánoc. Zásluhou zajímavého vyprávění žáci nahlédli do vánoční rezidence Schwarzenbergů a seznámili se s tradicemi a zvyky této doby. Díky prohlídce a poutavému výkladu průvodkyně jsme nasáli opravdovou vánoční atmosféru.
Během krátkého výletu všichni našli čas na nákup drobných dárků v místním hračkářství a papírnictví. Před odjezdem domů jsme se krátce zastavili na náměstí u kašny a vyfotili se před nádherným dřevěným betlémem u vánočního stromečku.
Na cestu zpět se všichni moc těšili, neboť pro mnohé cesta vlakem byla opravdovým zážitkem. Domů jsme se vrátili v dobré náladě, jen nám bylo líto, že to tak rychle uteklo.
Radostné Vánoce a šťastný nový rok přejí žáci 2. ročníku a Mgr. B. Juráková

„Nejvíce se mi líbilo vytváření v muzeu marcipánu, ale líbil se mi i vánočně vyzdobený zámek. Přivezla jsem mamince a sestře vlastnoručně vyrobené postavičky z marcipánu. Obě měly velikou radost a já s nimi.“
Adélka Maděrová

„Líbila se mi prohlídka zámku a úchvatná Schwarzenberská hrobka z marcipánu. Obdivoval jsem miniaturní postavičky a šikovnost cukrářek, které dokázaly tak věrohodně ztvárnit a připomenout Třeboň v dávné historii. Všem bych toto muzeum doporučil.“
Vlastík Konárek

Retrohrátky