AKCE - Ostatní akce

Mikuláš
11.12. 2019 Mgr. Iva Mráčková

30 let po „sametové revoluci“

Žáci 7. ročníku se v hodinách občanské výchovy navrátili o 30 let zpět, aby si připomněli dobu, která velmi výrazně ovlivnila dějiny naší země, a zároveň aby se zamysleli nad tím, co pro ně a jejich blízké události v roce 1989 znamenaly.
Nejdříve si zopakovali, co vše už o tomto období ví, ať již ze školy, z domova či ze sdělovacích prostředků. Poté se podívali na dokument z dílny JSNS (Jeden svět na školách) v rámci „Měsíce filmu na školách“ s letošním podtitulem „Pád železné opony.“  Tohoto projektu se naše škola účastní již několik let a je vždy pro žáky velkým přínosem. Ve vybraném filmu byl popsán rok 1989 z pohledu 18leté dívky, která právě maturovala, rozhodovala se, co dál a zároveň prožívala všechny ty události kolem ní.
Pro žáky pak následoval úkol: vyrobit plakát zachycující atmosféru „sametové revoluce“ a zjistit od svých blízkých či známých, jak tuto dobu prožívali, co pro ně znamenala nebo jak ji hodnotí z dnešního pohledu. Nejzajímavější práce pak byly vystaveny.
Žáci se tak mohli seznámit s různými pohledy na listopadové události 1989 jak celkově v naší republice, tak i ve svém okolí či rodině. Všichni si ale uvědomili fakt, že bez „sametové revoluce“ by se naše životy ubíraly úplně jiným směrem a že 17. listopad si právem v kalendáři připomínáme jako „Den boje za svobodu a demokracii.“

Mgr. Iva Mráčková

 

Retrohrátky