AKCE - Ostatní akce

Retrohrátky
24.10. 2019 Mgr. A. Segizbaeva

c

Dne 11. 10. jsme se se žáky 5. ročníků vydali na dobrodružnou cestu do Prahy do Centra současného umění v Doxu. Zde jsme zhlédli výstavu O létání a jiných snech od českého ilustrátora dětských knížek Petra Síse a zúčastnili se výtvarného workshopu, který byl zaměřen na dobrodružnou knížku od Jonathana Swifta, Gulliverovy cesty.
Knihy Petra Síse znají čtenáři po celém světě. Jejich hrdinové jsou dobrodruzi, snílci, odvážní vzduchoplavci, mořeplavci, cestovatelé – ti, kteří měli odvahu svobodně se rozhodovat, tvořit, snít i posouvat hranice lidského poznání. Příběhy, které Petr Sís přenesl do svých knih, jsou zároveň takřka vždy o svobodě – o jejím hledání, ztrátě a především důležitosti.
GULLIVER
Kam byste se chtěli podívat, kdybyste ovládali „přemisťovací kouzlo“? Bylo by to známé místo na Zemi, ještě neobjevený ostrov, nebo úplně vymyšlený svět? Minulost, nebo budoucnost? A co byste si odtamtud přinesli zpět do naší reality?
 To byli hlavní otázky, které děti řešily v úvodu celé návštěvy.

Vzducholoď Gulliver Martina Rajniše a Leoše Války je pojmenována podle jedné z nejslavnějších postav utopické literatury – právě literární Gulliver v programu přenesl děti do svého deníku plného obrů, liliputů a mluvících koní a ještě dál. Vydaly se na průzkumnou výpravu Centrem DOX; zjistily, co má vzducholoď na střeše společného s Gulliverem, zažily ji ze všech stran, a dokonce si z ní i kousek odnesly.

V závěrečném workshopu si díky kouzelné výtvarně-literární formuli vytvořily „přenašedlo“, které je vzalo do jejich vlastního příběhu.

Návštěvu DOXU určitě doporučuji všem, kdo se rád zajímá o svět současného umění.
https://www.dox.cz/cs/
 Mgr. A. Segizbaeva

Retrohrátky

Fotogalerie