AKCE - Ostatní akce

Tajemství vojenského kufříku
24.5. 2024 Mgr. I. Mráčková

Tajemství vojenského kufříku

   Vojenský historický ústav Praha pro zájemce o novodobou historii z řad žáků a studentů připravil k příležitosti 30. výročí samostatné Armády České republiky třetí pokračování úspěšné interaktivní online hry „Tajemství vojenského kufříku“. Tentokrát se hra zaměřila na působení československých a českých vojáků v novodobých zahraničních operacích. Hra byla symbolicky spuštěna 11. listopadu 2023, na Den válečných veteránů. Do této soutěže se přihlásili i žáci 9. roč. naší školy.

V hodinách dějepisu se rozdělili do skupin a na internetových stránkách VHÚ nalezli pět vojenských zavazadel. Ukrývaly se v nich předměty a dokumenty, jež patřily vojákům, kteří působili v novodobých zahraničních operacích v Perském zálivu, zemích bývalé Jugoslávie nebo Afghánistánu.

„Badatelským úkolem“ jednotlivých hráčů bylo předměty a dokumenty ve vybraném vojenském zavazadle prozkoumat a na základě otázek a práce s mapkou klíčových událostí rekonstruovat příběh válečného veterána. Hlavním úkolem každé skupiny bylo sepsat příběh na základě získaných indicií.

Jaké bylo naše překvapení, když jsme se dozvěděli, že v kategorii příběhů příslušníka mise UNPROFOR se naši žáci z 9.B - A. Průšová, N. Sainerová, M. Tržilová a P. Košumberský - umístili na 1. místě!

Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne dne 20. června 2024 od 10:00 hodin na půdě Armádního muzea Žižkov. Součástí bude i doprovodný program – setkání se skutečnými válečnými veterány, ukázky vybraných sbírkových předmětů z jednotlivých zahraničních operací a prohlídka Armádního muzea.

Velká gratulace!

Mgr. I. Mráčková

Pavel Ledvinka a jeho příběh

Tajemství vojenského kufříku


Fotogalerie