AKCE - Ostatní akce

TGM
4.1. 2023 Mgr. Hana Chlapcová

TGM – život, dílo a odkaz pro současnost a budoucnost

   Jako již tradičně, zúčastnila se ZŠ Suchdol nad Lužnicí v minulém školním roce XV. ročníku soutěže TGM – život, dílo a odkaz pro současnost a budoucnost. I tentokrát jsme se snažili zvolit zajímavé neobvyklé téma, na kterém by se hezky pracovalo a které by dalo možnost rozšířit všeobecný přehled o konkrétní informace.

   Letošní práci nazvanou Toulky s TGM napsala Anežka Hamerníková, nyní studentka třeboňského gymnázia. Zavedla čtenáře do francouzského Lyonu. Proč právě Francie a Lyon? Francouzská vláda během první světové války podpořila v Paříži vznik Československé národní rady, o kterou se Tomáš Garrigue Masaryk zasloužil a která reprezentovala zahraniční odboj. Ministrem této vlády byl Edouard Herriot, který si prvního československého prezidenta vážil pro jeho demokratické smýšlení, znalost cizích jazyků a široký mezinárodní přehled. Když se stal Edouard Herriot starostou Lyonu, nechal jeden z nejstarších mostů přejmenovat Pont Masaryk. A tak naše letošní práce přinesla nejen kus historie, ale také vzpomínku na cestování po zajímavé zemi západní Evropy.

   Účast v soutěži je nad rámec školních povinností. Ale právě to, co člověk udělá navíc oproti tomu, co udělat musí, přináší nejen ocenění, ale i četná překvapení.

   Kristýna Dvořáková, bývalá žákyně a nyní studentka biskupského gymnázia v Českých Budějovicích, která se zúčastnila soutěže loni, dostala velmi pěkný dopis od dlouholeté členky Masarykova demokratického hnutí, že její práce Tomáš Garrigue Masaryk a hudba je nejlepší, kterou kdy četla, a že by se s ní velmi ráda setkala, až ji cesta zavede do Prahy.

   Nejvyšší ocenění získala také Anežka Hamerníková.

   Úspěšná účast naší školy v soutěži dává možnost poznání inspirativního prostředí a příležitost k zajímavým setkáním. V neposlední řadě přináší radost žákům i pedagogům.

Mgr. Hana Chlapcová

TGM

TGM