DRUŽINA - Činnost družiny

Pes Áron
8.11. 2022 Dana Soukupová

Halloween ve školní družině

   Ve středu, 2. listopadu 2022, se ve školní družině mohly děti zúčastnit halloweenské soutěže. Vyhlásili jsme nejhezčí strašidlo třídy a zároveň si mohla strašidla zahrát některé hry. Malování halloweenských obličejů, pojídání červů, soutěž o nejlepší mumii, malování tajemného hradu a výroby lampiček se svíčkou. Na letošním halloweenu nechybělo ani dlabání dýní a tvarování příšerek z těsta.
   Samotný halloween považujeme za anglosaský svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským Svátkem všech svatých a Dušiček. I naši předci vyřezávali lampičky z cukrové a krmné řepy. Ty svým světlem chránily před duchy a temnými silami. Vydlabávání různých obličejů do dýní je symbolem halloweenu. Do dýně se vkládá svíčka, aby koledníkům svítila na cestu. Lidé si je dávají před domy nebo s nimi děti obcházejí sousedy a koledují. Duchové se na tento svátek vracejí domů. Lidé si připomínají kostýmy z prostěradel. Čarodějnice doprovázejí na cestě zlé duchy, kočka je jejich společnice, a proto také patří na seznam zlých stvoření. Čarodějnice pily lektvary z netopýří krve, aby mohly déle létat. Mezi další tradice patří to, že děti obcházejí sousedy s koledou a dostávají vyslouženou sladkost: „Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu.“
   Co se jí o halloweenu? Banánoví duchové, pečené prsty, pečená mumie, strašidelný drink z umrlého punče a nesmíme zapomenout ani na dýňový koláč. Zkrátka a dobře, všichni jsme si to, jak se patří užili a už se těšíme na setkání s duchy zase za rok.


My se duchů nebojíme,
my si na ně posvítíme.
O halloweenu v noci – hej,
bude strašidelný rej!
Obléknem si kostýmy,
z dýní budou svítilny.
Zpíváme a tančíme vesele,
vždyť jsme strašidelní přátelé!


   

Dana Soukupová

Halloween

Fotogalerie