DRUŽINA - Činnost družiny

28.4. 2022 Dana Soukupová

VELIKONOCE PLNÉ VAJÍČEK

Přišlo jaro, slunce svítí,
v zahradě je plno kvítí.
Co to ptáci štěbetají,
že mi tady rádi dají,
malovaná vajíčka,
co jim snesla slepička.

S příchodem prvního jarního měsíce nastala změna i v naší družině, zejména v kreativní činnosti. Na začátku jara jsme pozorovali, jak se probouzí příroda, první květy a přílet ptáků. Malovali jsme sněženky a k tomu jsme se naučili jarní básničky. Taky jsme vyráběli dárečky k MDŽ.
V měsíci dubnu žila naše školní družina přípravami na Velikonoce. Velikonoce jsou svátkem, kterým se oslavuje vzkříšení Ježíše Krista a vítá jaro. Víte, jak zjistíme datum, kdy jsou Velikonoce? Podle našeho kalendáře připadá velikonoční neděle, tedy Květná neděle, na první neděli po prvním jarním úplňku, který nastává po jarní rovnodennosti, tedy na měsíc březen či duben. Velikonoce jsou tedy pohyblivým svátkem. Vedle toho jsou i obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara. Souvisejí s tím i lidové zvyky spojené s jarním novoluním a zahájením zemědělských prací. Patří sem i magické praktiky, které mají zajistit ochranu a plodnost. Mezi velikonoční symboly patří beránek, kříž a hlavně vajíčko jako symbol nového života. Svátky jara jsou starší než Velikonoce. Dnes jsou spíše komerční záležitostí. Patří sem i řehtání od čtvrtka do soboty, kdy chodí po vsi chlapci. U nás v Česku je prastarou tradicí hodování a pomlázka.
O Velikonocích jsme si povídali společně s dětmi, připomněli jsme tradice a zvyky. S dětmi jsme vyrobili různé velikonoční dekorace - přání, výzdobu oken a v neposlední řadě jsme malovali vajíčka, která se dětem moc povedla. Na konec jsme vyhodnotili nejhezčí vajíčko a všechny čekala sladká odměna. Děti si své výrobky odnesly domů a moc se těšily na velikonoční prázdniny.

Dana Soukupová

Velikonoce


Velikonoce