AKCE - Ostatní akce

Státní oblastní archiv Třeboň
19.6. 2024 Mgr. Z. Zbudilová, Mgr. L. Vithová

Státní oblastní archiv Třeboň

   Sedmé ročníky se 11. 6. 2024 vydaly na návštěvu Státního oblastního archivu v Třeboni. Dozvěděli jsme se, že tento archiv patří do skupiny několika archivů v republice, a je dokonce jeden z největších. S průvodkyní, pracovnicí archivu, paní Marií Kalátovou jsme prošli dlouhé chodby plné listin, map, matričních knih a dalších starých dokumentů. Zhlédli jsme i listiny chráněné proti poškození a vydané k různým příležitostem (listina Karla IV.). Poslouchali jsme informace o způsobu ukládání a udržování takových důležitých listin, o jejich využití např. i v současné době. Důležitým tématem se stala i digitalizace materiálů. Žáci si uvědomili, že mohou nahlédnout do matričních knih, v nichž se dozví zajímavé informace o svých předcích. V závěru prohlídky jsme si mohli zahrát hru „beze slov“. Obdrželi jsme lístečky, na nichž byly informace, které bylo nutné dalšími údaji doplnit, a měli jsme se seřadit podle časových údajů od nejstarší historické události po událost z roku 2023 (připomenutí úmrtí pana Karla Schwarzenberga. Tyto události se týkaly dějin v českých zemích, ale zároveň připomněly i události města Třeboň (v dějepisu jsme probírali renesanci a o Třeboni jsme se také učili). Vše mělo probíhat beze slov, ale děti to samozřejmě nevydržely a začaly spolu diskutovat, aby úkol splnily. Nakonec se s malou pomocí se zadáním vypořádali. Návštěva archivu byla mimořádnou událostí, doufejme, že se sem někteří vrátí třeba kvůli sestavení vlastního rodokmenu.

Z. Zbudilová, L. Vithová

…šli jsme do místnosti, kde byly knihy a dokumenty o narození a úmrtí… (V. Hešíková)

…v archivu se mi líbilo, nebylo tam teplo, takže za mě super. Hodně knih, které byly staré a tlusté. Mrzelo mě, že jsme se do nich nemohli kouknout…(A. Tureček)

…bylo to tam zajímavé, nejvíc mě zaujala stará mapa Třeboně…bolely mě nohy… (K. Přibylová)

…Až po této návštěvě jsem si uvědomil, jak mimořádná tato návštěva byla a kolik mi toho dala… (J. Štěpán)

… byl jsem v archivu poprvé, byly tu hordy knih. Je to docela vzácné podívat se do tzv. „podzemí“… (L. Krása)

…zaujalo mě, kolik knih tam bylo. Docela mě lákalo do nějaké z těch knih nahlédnout… (R. Kohlová)

… zaujala mě ta stará mapa Třeboně, zaujalo mě to, že nepoužívají v místnostech elektřinu, ale jenom světla z oken nebo baterku. A hodně jsem si odnesla z těch lístečků na konci (hra)… (N. Šťovíčková)

… v třeboňském archivu se mi líbilo. Je to tam velké. Chtěla bych jednou sestavit náš rodokmen a zjistit něco víc o rodině… (R. Šikrová)

- líbily se mi ty knihy z různých měst, svitky. Zaujal mě pergamen od Karla IV. a jak to tam měli hezky srovnané… (A. Dráb)

Státní oblastní archiv Třeboň


Fotogalerie