DRUŽINA - Činnost družiny

PDUŠIČKOVÝ TÝDEN V NAŠÍ DRUŽINĚ
8.11. 2023 Dana Soukupová

DUŠIČKOVÝ TÝDEN V NAŠÍ DRUŽINĚ

   

V kalendáři svátek máme,
na zemřelé vzpomínáme.
Na všechny, co s námi žili,
vzpomeneme v tuto chvíli.
A za každou dušičku zapálíme svíčičku.


   Celý týden od 30.října do 3.listopadu se nesl v duchu Halloweenu a svátku památky zesnulých. Povídali jsme si s dětmi, od kdy se u nás slaví Halloween a kdy je čas Dušiček. Všichni si najdou čas navštívit hroby svých předků a alespoň místo modlitby se krátce zamyslet nad smyslem i pomíjivostí života a zemřelým věnovat úctu, květinami a plamenem svíčky.
   Vyprávělo se, že v tento den splynou hranice mezi světem živých a mrtvých. Dříve se tomu věřilo natolik, že Keltové zapalovali pro duše mrtvých oheň, aby se zahřály a zůstaly s nimi přes noc. Odtud se dochovalo zapalování svíček na náhrobcích a přinášení věnců, květin a ozdob na hroby. Dušičkové tradice byly v minulosti jiné, než jak je známe nyní. Věřilo se, že tuto noc vystupují mrtvé duše z očistce, kde si odpykávají hříchy a navštěvují své pozůstalé. Proto se nesmělo celý den a noc zametat, aby se duše nezaplašily. Například pískání v kamnech symbolizovalo bloudící smutné a plačtivé duše. Peklo se pečivo ve tvaru dvou zkřížených kostí. Dokonce se přímo na hřbitovech pořádaly oslavy. Tento zvyk dodnes přežívá například v Mexiku..
   První aktivitou dětí bylo dlabání dýně, kterou jsme si rozsvítili. Další den následovalo malování obrázků podle vlastní fantazie na halloweenské téma. Následoval strašidelný hrad plný strašidel. Nejvíce se dětem líbilo malování na obličej. Celý týden jsme zakončily tanečním rejem a zpěvem. Všem se týden moc líbil.

Halloweenská koleda

Dneska je den strašidel,
černý jsem od povidel.
Hned mi dejte koledu,
nebo něco provedu.

Dana Soukupová

DUŠIČKOVÝ TÝDEN V NAŠÍ DRUŽINĚ

Fotogalerie