AKCE - Ostatní akce

Dravci a sovy
30.5. 2023 Mgr. P. Kopecká

Dravci a sovy

   Ve středu 24. května měli žáci možnost zúčastnit se environmentálního programu vztahující se k ekologii ptáků – dravců a sov. Společnost Zayferus přijela až z jižní Moravy, z města Kuřim.

   Cílem tohoto programu je seznámit žáky jak s běžnými druhy dravců a sov, tak i s těmi zajímavými, co mají nějaké nej………………..Z dravců jsme zhlédli různé druhy orlů – mořský (známe z našich rybníků na jihu Čech), bělohlavý (symbol USA), bojovný (nejsilnější), východní – kamčatský (největší), orlík kejklíř (nejvíce zbarvený), různé druhy poštolek (obecná, rudonohá), dále zajímavý dravec z Jižní Ameriky karančo jižní, který spíše chodí než létá. Holohlaví supi, kteří se živí mršinami, byli také k pokoukání. Nechyběl ani nejrychlejší dravec sokol stěhovavý (až 300 km/h) a raroh velký.

   Ze sov se nám předvedly: Největší sova – výr velký (ve světlejším kabátě než ho známe, neboť tento pochází ze Sibiře), puštík obecný (známe jako Rozárku z pohádky Tři oříšky pro popelku), nejohroženější druh ptáků v ČR sýček obecný a krásná sova pálená.

   Celá přehlídka byla komentovaná, dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí z oblasti etologie těchto ptáků. A co žáky asi nejvíce bavilo? Ukázky lovu některých dravců. Někteří žáci se dokonce stali hlavními aktéry (např. Jakub Vrchota, Patrik Hanus, Honzík Benda).

    Také jsme soutěžili o krásné ceny – kalendáře, vstupenka na tyto dravce v Lednicko-valtickém areálu, pexeso, magnetky. Vyhrát nemohli všichni, ale všichni si snad z této akce odnesli nějakou užitečnou informaci a nějaký pěkný zážitek!

Mgr. P. Kopecká

Dravci a sovy

Fotogalerie