AKCE - Ostatní akce

Vánoční pečení
12.5. 2023 Mgr. P. Kopecká

Tentokrát daleko na východě …na Sibiři

   V úterý 2.5.2023 jsme si výuku zpestřili přednáškou od p. Tomáše Kubeše. Známý cestovatel, fotograf, novinář, který k nám přijíždí každý rok, aby žákům ukázal skutečný pohled do krajin, kam my se v hodinách zeměpisu fyzicky nedostaneme…….

  Sibiř, ležící za pohořím Ural, představuje přibližně 77 % Ruské federace, je to plocha o vel. 13 mil. km2, tzn. větší než rozloha celé Evropy (10,5 km2). Z hlediska geografie jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací o tamní tajze, permafrostu (trvale zmrzlé půdě), tamních národech, kultuře a obyvatelstvu, největších řekách (Lena, Jenisej, ..), Bajkalu – nejhlubším jezeru na světě (1642 m), těžbě nerostných surovin (ropa, zemní plyn, zlato….) a mnoho dalšího.

  Ze zpětných reakcí žáků vyplývá, že je tato přednáška oslovila. Co je zaujalo asi nejvíce….Že lidé, kteří žijí na Dálném východě, žijí úplně jinak než my, muži pijí hodně vodky, aby vydrželi v drsném kontinentálním podnebí, že tam je spousta medvědů, kteří tam běžně napadají lidi, že v krátkém létě rozmrzá část permafrostu a v mokřinách se líhne spousta komárů, kteří velmi znepříjemňují život místním obyvatelům a ti se radši nechodí ani koupat do místních řek. S panem Kubešem jsme se dostali i do města Ojmjakon, kde byla naměřena teplota – 71,2 °C. Také jsme zhlédli místní dálnice až do města Magadan, tyto dálnice jsou bahnité a často zalité řekami, takže někdy musíte čekat třeba týden, než voda opadne. Zkrátka takových zajímavostí se na nás valilo…. Přednáška byla zakončena otázkami ze strany žáků na p. Kubeše.

  Jako pedagog vnímám tyto přednášky jako velmi přínosné pro žáky i pro nás učitele. Kdo z nás byl na takových místech, aby o tom mohl svým žákům takto přednášet??? Už nyní se těším, že příští rok Tomáše Kubeše opět pozveme a vypravíme se zase na jiné místo na světě.

Mgr. Petra Kopecká

Fotogalerie