DRUŽINA - Činnost družiny

Velikonoce ve školní družině
20.4.2023 Dana Soukupová

Velikonoce ve školní družině

   Velikonoce připadly na první neděli po prvním jarním úplňku. Úplňku, kdy dochází k jarní rovnodennosti. Letos tedy na neděli, 9. dubna, na Boží hod velikonoční. Provázejí je tradice, zvyky a symboly, kdy křesťané o Velikonocích oslavují tzv. svatý či pašijový nebo velký týden, který začíná Květnou nedělí. Velikonoce jako takové končí Bílou nedělí, tedy následující nedělí po Velikonocích. Každý z dní v tomto týdnu má svůj význam a s ním spojené tradice.

Patří sem i řada symbolů jako pomlázka, vajíčka, zajíčci a další. Také tradiční pokrmy; beránek, mazanec, nádivka, jidášci, boží milosti či jehněčí maso. I v jiných zemích slaví Velikonoce a podle vlastních zvyků. Pro zajímavost např. v Norsku se kromě jiného hodně čte, zejména krimi romány nebo thrillery. Finské děti se strojí jako malé velikonoční čarodějnice a koledují o čokoládová vajíčka. Řekové zase barví na Zelený čtvrtek vajíčka načerveno, což symbolizuje Ježíšovu krev.

Pokud se vajíčku dostane božího požehnání na Velikonoční neděli, zůstane prý čerstvé po celý rok. A jak jsme oslavili velikonoční svátky v naší družině? Děti si donesly vajíčka, která si sami nabarvily a krásně ozdobily jako kraslice. K vidění byla nejen ta slepičí, ale i křepelčí, pštrosí a děti je mohly porovnat s těmi tradičními, slepičími. Také vysely obilí do ozdobných košíčku, pochutnaly si na tradičních velikonočních dobrotách. Nejvíce se ale těšily na dny volna, aby si mohly užít těchto tradic spojených s příchodem jara se svými rodiči a kamarády, jak se patří.

Dana Soukupová

Velikonoce ve školní družině

Fotogalerie