DRUŽINA - Činnost družiny

Pes Áron
4.1. 2023 Dana Soukupová

Vánoce v družině, šťastné a veselé!

   Vánoce jsou svátky všeho lidstva. V neviditelném sepětí se u vánočního stromku setkávají rok co rok celé generace, aby vzdaly hold velké události. Ale vánoční čas patří především dětem, kdy se v tomto čase naplňují jejich tajná přání a tužby spojené s narozením Ježíška a díky tomu se i my, dospělí, můžeme opět na chvíli stát dětmi.
   Celý prosinec jsme se v naší družině věnovali nejrůznějším přípravám nejen proto, abychom radostně oslavili vánoční čas, ale abychom i zkrátili dobu čekání na jejich příchod. Vyráběli jsme výrobky s vánoční tématikou, kterými jsme pak vyzdobili školní družinu. S malým předstihem jsme si uspořádali vánoční nadílku, ozdobili stromeček a předali si drobné dárečky, nové hry do družiny na děti čekají až po Novém roce. To proto, aby měly více překvapení a měly se na co těšit. „Štědrý den“ jsme zakončili mlsáním. Totiž ochutnávkou vánočního cukroví, které si děti z domova přinesly. Nechyběly ani koledy, vánoční písničky a připomněli jsme si tradice a zvyky našich předků. Vyráběli jsme nepečené cukroví jako jsou kokosové kuličky a vosí hnízda. Hlavním chodem byly ovšem perníčky. Ty si děti samy připravily a ozdobily. První zmínky o perníku pocházejí se středomoří z počátků našeho letopočtu. V našich krajích se objevily na počátku 13. století, kdy je do Čech přivezli perníkáři z Německa, zejména z Norimberku. Perníkářské řemeslo se vyznačuje výtvarným zpracováním. A tak pohladí nejen mlsný jazýček, ale i duši. Mezi nejznámější perníková díla patří například perníkový Betlém vystavený v kostele sv. Matěje v Praze. Děti projevily velkou zručnost a šikovnost a našli se mezi nimi i nadaní umělci, kteří by mohli záhy konkurovat i zkušeným mistrům.
   Díky dětem se podařilo navodit příjemnou a voňavou předvánoční atmosféru, aniž bychom navštívili tradiční vánoční trhy, výstavy nebo jiné známé akce a nevadilo, že ani tentokrát nebyly bílé.

Den za dnem dělá hop a skok,
čas jako voda plyne.
Najednou je tu nový rok
a všechno zdá jiné.

Veselejší a krásnější
celý svět kolem zdá se.
Maminko, ať jsme šťastnější
v tomto novém roce…

Dana Soukupová

Halloween Halloween