Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Akce
Ostatní akce
Úvodní strana

 
13.2.2010    Mgr. Lucie Šmídlová Fotogalerie  
  Suchdolskou školu navštívili římští legionáři, gladiátoři a císaři
  Ve středu 10. února 2010 se tělocvična základní školy v Suchdole nad Lužnicí načas proměnila v římské
Martovo pole, arénu a  senát, protože za žáky čtvrté až deváté třídy přijela historická skupina Pernštejni s představením Řím – legionáři, gladiátoři a Césarové.
            V naší škole se stalo již tradicí, že každoročně přijíždí Pernštejni za žáky s jedním ze svých zábavně vzdělávacích programů zaměřených na významné historické události nebo období. Letos si žáci připomněli dějiny antického Říma, konkrétně období krize římské republiky a počátků římského císařství.
            Na začátku představení si žáci osvěžili své historické znalosti. Ti, kteří už zapomněli, byli upozorněni na to, že Gaius Julius Caesar nebyl císař, nýbrž doživotní diktátor.A vzpomenout si na nějakého římského císaře, nebyl žádný problém, když Pernštejni napověděli, že se podle jednoho jmenuje vypalovací počítačový program.
            Po úvodním prozkoušení se naši žáci stali legionáři – nováčky a vybraní jedinci podstoupili vojenský výcvik na Martově poli. Na vlastní kůži si mohli vyzkoušet typicky římské vojenské útvary – „želva“ a „živý žebřík“. Přestože se žákům hra na legionáře líbila, přiznali, že udržet dvoukilový štít byla pěkná dřina. A to nemuseli držet skutečný římský štít, který vážil kolem deseti kilogramů.
            Další část programu byla věnována římským císařům z dob počátků císařství. Jednotliví císaři byli představeni ve spojitosti s typickými vlastnostmi, gesty či činy (kulhavý a koktající Claudius, šílený Caligula), díky čemuž si je žáci dobře zapamatovali.
            V závěru představení se žáci stali návštěvníky arény, v níž se právě odehrávaly gladiátorské hry.
Při soupeření gladiátorů prokázali Pernštejni opět své skvělé šermířské umění a nouze nebyla ani o typické pernštejnské vtípky.
            Po skončení představení si žáci prohlédli a vyzkoušeli dobovou výstroj a výzbroj a Pernštejny odměnili dlouhým a hlasitým potleskem.