Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Akce
Ostatní akce
Úvodní strana

 
20.10.2017 Mgr. Hana Chlapcová  
  ŠKOLA ZAŘÍDÍ, KRAJ ZAPLATÍ
 

Již tradičně využila ZŠ Suchdol nad Lužnicí grant Jihočeského kraje.
V rámci ekologické výchovy se žáci 8. třídy seznámili s činností Zařízení na energetické využívání odpadu v Praze Malešicích.  Díky dobře zorganizované akci byla využita možnost poznat netradiční provoz. Spalovna Malešice je v trvalém provozu od roku 1998 a každý rok zpracuje kolem 310 000 tun odpadu našeho hlavního města. Daleko více než mnoho slov znamená realita, kterou měli žáci možnost vidět na vlastní oči. Obrovskými pětitunovými a osmitunovými jeřáby je nabírán odpad, z něhož se získá elektrická energie pro 20 tisíc pražských domácností, komín spalovny je 177m vysoký a patří mezi nejvyšší v České republice, řídící centrum spalovny je vybaveno počítači, na jejichž monitorech je možno celý provoz sledovat.
Žáci 9. třídy navštívili při této příležitosti výstavu Národního muzea nazvanou Fenomén Masaryk. ZŠ TGM v Suchdole nad Lužnicí má jméno prvního československého prezidenta v názvu a každoročně se aktivně účastní soutěže, kterou vyhlašuje Masarykovo demokratické hnutí a která bývá vyhodnocena v Praze. O první republice se 9. třída učí v dějepise. Vystavené osobní věci prezidenta Masaryka a jeho ženy Charlotty, kazeta s perem, kterým Masaryk podepsal Deklaraci společných zájmů nezávislých středoevropských národů v říjnu 1918 ve Filadelfii a několik dokumentárních filmů s autentickými záběry prezidenta a jeho ženy ukázaly dnešním mladých lidem ze Suchdola nad Lužnicí konkrétní podobu života ve dvacátých a třicátých letech 20. století.
Odpoledne obě třídy vyšly na Petřín, vystoupaly 299 schodů a za krásného počasí viděly celou Prahu jako na dlani. A to, že Petřín je kopec, mnozí do konce života nezapomenou J
Od 15. hodiny byla rezervována projížďka lodí po Vltavě s průvodkyní, která připomněla historii Prahy a hovořila o všech významných pražských budovách na obou březích Vltavy. Žáci měli možnost vidět a zažít stoupající vodu v plavebních komorách a podplout společně osm krásných vltavských mostů.
Grant Jihočeského kraje pokryl veškeré náklady na cestu autobusem, placeny byly pouze vstupy do navštívených objektů.
Cesta do Prahy byla krásná, nepřihodilo se nic, co by ji pokazilo, a navíc nebyla finančně náročná.
Pedagogický dozor pro dvacet sedm žáků 8. třídy a osmnáct žáků 9. třídy byl zajištěn panem ředitelem Mgr. Ladislavem Ondřichem a třídními učitelkami Mgr. Annou Brothánkovou a Mgr. Hanou Chlapcovou.


                                                                                  Mgr. Hana Chlapcová.