Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Projekty
Školní projekty
Klára
Úvodní strana

 
27.5.2017  Mgr. Tereza Machová             Víčka pro Klárku
  Osobnost Václava Havla – projektový den na naší škole
 

Druhý stupeň ZŠ T. G. M. si přichystal nový projekt, který proběhl v úterý a ve středu 16. – 17. května. Zvolil si jednu z nejdůležitějších osobností České republiky a věnoval se pouze jí. Pod drobnohledem se neocitl nikdo jiný než bývalý prezident Václav Havel.
Pojďte společně nahlédnout do zákulisí devíti pracovních dílen.

Anna Brothánková – Dětství a mládí V. Havla  
Jak sám název napovídá, tato pracovní skupina se zabývala útlým dětstvím a rodinou Václava Havla. Team pod vedením paní učitelky Brothánkové vyhledal informace k tématu a představil Havlovu rodinu, období školních let, dětství prožité ve válce aj. Velkou část práce zabrala výtvarná stránka prezentace – ztvárnění zavinovačky.

Pavlína Ellis – Památka Václava Havla  
Dílna s názvem „Památka Václava Havla“ vypátrala místa, památky a výročí, jež jsou po bývalém prezidentovi pojmenovány. Žáci byli rozděleni do šesti podskupin: Lavičky VH, Den VH, Cena VH, Knihovna VH, Letiště VH, busty a sochy VH. Každé téma bylo zpracováno formou plakátu.

Šárka Dibďáková – Mezi řádky (Pižďuchové)
V dílně Mezi řádky žáci pracovali s texty od Václava Havla a odhalovali v nich jeho vzkaz pro čtenáře. Jednalo se o texty z pohádky Pižďuchové, jediné knížky věnované dětem. Pižďuchové vyšli v Německu roku 1975, tedy v době, kdy v Československu byla (nejen) Havlovi zakázána publikační činnost.
Hlavními postavami jsou pižďuchové – podivní úředníci, kteří dělají věci podivným způsobem. Symbolizují vlastně komunisty, a proto kniha představuje Havlovu nenásilnou kritiku komunistického režimu. Vše napsal citlivě s ohledem na své malé čtenáře. Chtěl, aby se i oni přesvědčili, jak absurdní komunismus byl. Protože dnes žijeme v době, kdy svůj názor mezi řádky skrývat nemusíme, zkusili žáci převyprávět pohádku Telefon otevřeně a „bez cenzury“.

Hana Chlapcová – Ženy Václava Havla  
Ženy jsou nepostradatelnou součástí v životě každého muže. A tak další pracovní skupina neváhala a rozhodla se představit dvě nejdůležitější ženské postavy, které provázely Václava Havla, stály při něm, byly mu oporou v radostných i těžkých chvílích. Řeč byla o Olze Havlové a Dagmar Havlové.    

Petra Kopecká – Nadace Havlových
 Havel se podílel na založení dvou charitativních nadací – VDV výbor dobré vůle, nadace Olgy Havlové a Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97. Žáci nás detailně seznámili s jejich hlavními cíli a myšlenkami, oblastmi pomoci i nabízenými programy. Výsledkem se staly dva plakáty s výpisky, doplněné fotografiemi osobností s nadacemi spojených.

Tereza Machová – Havel jako politik a tvůrce historie 
Václav Havel se stal politikem a člověkem, který tvořil dějiny České republiky. Právě díky němu se naše země proslavila jako země, která není lhostejná k utrpení druhých lidí a k nespravedlnosti, která je schopna se ozvat a bojovat. Žáci prostudovali veškeré dostupné zdroje a snažili se vyzdvihnout podstatné názory a myšlenky z dílny V. H.
Zjistili, že celý svůj život věnoval boji proti diktatuře. Kritizoval cenzuru a okupační politiku. Podepsal řadu peticí, které vystupovaly proti komunistickým praktikám, a podílel se na založení Charty 77 bojující za dodržování lidských práv. Dodával občanům sebevědomí a zároveň nezakrýval obtížnost situace, své projevy si psal vždy sám. Propagoval heslo „Zpátky do Evropy“ a vyhlásil mimořádně rozsáhlou amnestii. Věřil, že bezmocní mají možnost mluvit do veřejných věcí, zdůrazňoval osobní odpovědnost a úlohu svědomí. Odsuzoval extremismus. Upozorňoval na to, že politikové nejsou voleni do funkcí, aby se všem neustále líbili. Chtěl slyšet názory různých lidí, uměl jim naslouchat. 
Na závěr se odvážný dobrovolník ze skupiny proměnil ve Václava Havla a přednesl jeho projev z roku 2003.

Iva Mráčková – Osudové okamžiky v životě Václava Havla  
Žáci se soustředili na život V. Havla a na to, co ho nejvíce ovlivnilo. Přinesli informace o osudových okamžicích v průběhu Havlova života, o jeho dramatické a literární tvorbě, o občanských postojích a v neposlední řadě také o disidentské historii.
Základní údaje byly uspořádány do přehledné prezentace. Podrobnější informace žáci připravili na jednotlivé informační plakáty, které doplnili různými dobovými fotografiemi.

Anastasia Segizbaeva – Srdce pro Václava Havla  
Výtvarná dílna se zajímala o symboliku Václava Havla v uměleckém směru. Vytvořila stylizovanou zmenšeninu neonového srdce, do níž vepsala hesla a citáty Václava Havla. Autorem originálu je Jiří David, který vytvořil 17 metrů široké, 15 metrů vysoké a asi 500 kg těžké srdce.
Po smrti Václava Havla se umělci Lukáš Gavlovský a Roman Švejda rozhodli použít vosk z tisíců nedohořelých svíček. Ty musely být v průběhu prosince 2011 a ledna 2012 odklízeny z různých pietních míst po celém Česku. Vznikla dva metry vysoká a přes dvě tuny vážící plastika. Proto ani žáci neváhali a vytvořili pomocí forem podobná miniaturní vosková srdíčka.  

Zdena Zbudilová – Václav Havel, můj přítel, můj prezident…
Poslední pracovní dílna představila několik vybraných osobností, které se objevily po boku V. Havla v době před r. 1989 a v období jeho zvolení do funkce prezidenta republiky. Dozvěděli jsme se základní informace o osobnostech a důvod, proč patřily mezi přátele V. H. a jak se zapojily do veřejného života po r. 1989. Vyhledané citáty v podobě milých vzpomínek nás obohatily a zachytily Havla jako prezidenta, ale rovněž jako přítele.

Žáci pracovali na svých projektech svědomitě, odvedli dobrou práci.
Děkujeme všem zúčastněným za uctění památky V. Havla.

Mgr. Tereza Machová