Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Akce
Ostatní akce
Úvodní strana

 
19.10.2016 Mgr. Hana Chlapcová  
  ZŠ Suchdol nad Lužnicí využila grant Jihočeského kraje
 

Žáci 8.a 9. třídy ZŠ Suchdol nad Lužnicí navštívili 4. října 2016 Prahu.
Škola využila grant Jihočeského kraje s názvem „Škola zařídí, kraj zaplatí“ a v rámci výuky navštívila spalovnu v Malešicích a následně historickou část Prahy zakončenou komentovanou prohlídkou Pražského hradu.
Každý z nás má alespoň základní představu o tom, jaké množství komunálního odpadu připadá na jednu rodinu za den, týden, případně měsíc či rok, jak je tomu na menším městě jako je Suchdol nad Lužnicí. V krajských městech je to složitější a snad nepředstavitelné je to pro nás v hlavním městě, kde žije více než milion obyvatel.
Komunální odpad za rok by zaplnil fotbalové hřiště do výšky 130 metrů, Václavské náměstí do výšky 60 metrů. Napadá nás otázka přímo nerudovská: Kam s ním?
Žáci 8. A si dovedou udělat základní představu.
Každý den přivážejí vozy komunální odpad do spalovny v Malešicích, jejíž oficiální název je Zařízení pro energetické využívání odpadu.
Zde je následně vysypán do obrovského bunkru s objemovou kapacitou 11 000 metrů krychlových. Velké drapáky odpad promíchávají a třídí, je odstraněn železný šrot, jehož je ročně kolem 4 000 tun a stačil by k výrobě 25 km kolejnic.
To, co hoří, je následně využíváno dále. V obrovských kotlích, které jsou uzpůsobené pojmout až 15 tun odpadu, je při teplotě kolem 1000 stupňů Celsia spalován a následně využíván k výrobě elektrické a tepelné energie pro pražské domácnosti.
Škvára, která vzniká jako odpad při spalování, se využívá k úpravě pozemních komunikací.
Spalovna Malešice byla uvedena do provozu v roce 1998. Velká pozornost je zde věnována čištění spalin pomocí elektrostatických lapačů pevných částic i technologií chemické detoxikace.
Poté žáci 8. A s panem ředitelem Ondřichem prošli historickou část Prahy od Staroměstského náměstí, přes Karlův most až na Pražský hrad.
Mezitím měla 9. A s paní učitelkou Ivou Mráčkovou a Hanou Chlapcovou možnost komentované prohlídky o II. světové válce v Armádním muzeu na Žižkově. Průvodce mluvil zasvěceně a zúčastněně o událostech po Mnichovu 1938 a životě za protektorátu. Byl mladý, své znalosti získal studiem historie, ale výklad obohatil osobními vzpomínkami, které se tradují v jeho rodině.
Kolem 14. hodiny se obě třídy sešly na Prašném mostě Pražského hradu, kde bylo setkání s průvodkyní Janou, která znala perfektně historii a zmínila nejdůležitější etapy výstavby Hradu od knížete Bořivoje až po současnost. Žáci měli jedinečnou možnost připomenout si historické událost spojené s chrámem sv. Víta, ve Starém královském paláci prošli Vladislavským sálem až na malou terasu, ze které bylo vidět na Ludvíkovo křídlo spojené s třetí pražskou defenestrací, rané dějiny přemyslovského státu si připomněli v románské bazilice svatého Jiří a prohlídka Pražského hradu byla zakončena tradičně ve Zlaté uličce.
Škola využila finančně zvýhodněné nabídky a celá prohlídka v délce 2,5 hodiny byla za pouhých 70 Kč. Byly to jediné peníze, které žáci za návštěvu hlavního města zaplatili.
Odpoledne se vylepšilo počasí, vysvitlo sluníčko a byl krásný výhled na celou Prahu.
Kdo využil tento příjemný podzimní den, dověděl se mnoho zajímavostí.
Výlet zakončil šťastný návrat do Suchdola nad Lužnicí kolem osmé hodiny večer.
Velké poděkování patří Jihočeskému kraji za poskytnutí finančních prostředků pro uskutečnění zdařilé akce, panu řediteli Ondřichovi za její přípravu, pedagogům a všem žákům, kteří se cesty do Prahy se zájmem zúčastnili.
                                                                                                            Mgr. Hana Chlapcová