|
V letošním roce si připomínáme 600. výročí úmrtí Mistra Jana Husa. I v 7. ročníku v rámci vyučovacích hodin dějepisu vznikl projekt s názvem „Jan Hus a doba husitská“. Žáci se připravovali doma i ve škole a cílem práce bylo seznámení s osobností Jana Husa, jeho dobou, myšlenkami nápravy katolické církve, husitskými válkami, zbraněmi, způsoby radikálního prosazování husitských myšlenek, a především s významem husitství (z pozitivního i negativního pohledu) a vlivem husitských válek na náboženství a kulturu v Čechách a v Evropě v dalších letech.
Naše téma umožňovalo více možností zpracování. Vytvořili jsme skupinky, které si vybraly určitou tematickou oblast, a pak si žáci zvolili způsob zpracování těchto oblastí. Pokusili jsme se propojit učivo dějepisu, znalosti z vlastivědy z 1. stupně ZŠ, dále pak prvky mediální a slohové výchovy. Mnoho dětí se realizovalo i výtvarně, jejich výstupy měly formu plakátu, takže se projevilo i jejich estetické cítění. Někteří zpracovali své informace na PC.
Témata projektu:
1. Náboženská reformace, život a odkaz Jana Husa
2. Příčiny vzniku husitství, založení města Tábora
3. Husitská tažení, bitvy, vojevůdci
4. Husitské strategie, zbraně
5. Příčiny konce husitství, význam husitství, důsledky
Ve fotogalerii si můžete ověřit, s jakou chutí žáci na tomto projektu pracovali. Výsledky své práce poté prezentovali zbytku třídy, zapsali jsme si stručný zápis k tématu a zopakovali učivo formou pracovního listu. Ověřili jsme si, že pod vedením učitele mohou žáci vyučovat sami sebe.
Z. Zbudilová

|