Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

Projekty
Školní projekty
Klára
Úvodní strana

 
16.11. 2014  Mgr. Hana Chlapcová   Víčka pro Klárku
  Žáci ZŠ Suchdol nad Lužnicí uctili památku ukončení 1. světové války
 

V úterý 11. listopadu se na 2. stupni ZŠ uskutečnila beseda, která lidsky, s úctou a neformálně připomněla průběh 1. světové války na Suchdolsku.

Po úvodní písni s protiválečným obsahem uvedli žáci vyšších ročníků základní fakta světového válečného konfliktu. Hanka Kreníková  z 9. třídy přečetla příběh svého prapradědečka, který se za války dostal do ruského zajetí, zažil velké útrapy a strádání a s velkou dávkou odvahy a snad i štěstí se dostal domů.
Mnozí další se však nevrátili…..

Slova se ujala archivářka Mgr. Marie Kalátová, která studovala dokumenty vypovídající o válečných létech v Suchdole v archivu v Českých Budějovicích a čerpala též z městské kroniky.
Na interaktivní tabuli promítala historické zápisy z let 1914-1918, které doplnila zasvěceným komentářem, a dala tak osobní příklad zájmu o historii kraje, v němž žijeme.

My všichni zúčastnění jsme se dověděli, že v letech 1914 - 1918 odešlo do války i mnoho suchdolských mužů, kteří v převážně v mladém věku opustili domov a z nichž  se 63 nikdy nevrátilo, jejich jména jsou napsána na pamětní desce v kostele sv.Mikuláše.

„A mají někde hrob?“ předešla mne svou otázkou Dáša z 8.třídy….
Co odpovědět?....tisíce vojáků připomínají pouze symbolické pomníčky u cesty či pomníky padlým ve městech a vesnicích…..

Paní Marie Kalátová se podrobněji zastavila u jména lékaře Karla Kithiera, starosty města za války, a zdůraznila, že jeho jméno bylo pro občany města Suchdol důležitější než jména důstojníků či mocnářů. Organizoval pomoc rodinám, kde zůstaly vdovy s válečnými sirotky.
Jako lékař ošetřil téměř 2000 vojáků ležících v lazaretu zřízeném v bývalé škole. Včas rozpoznal u jednoho z nich tyfus a nařídil karanténu, čímž zachránil mnoho lidských životů před rychle se šířící nákazou.
Jeho hrob na místním hřbitově i jeho dům, kolem něhož chodívají někteří žáci do školy, připomenuly současné fotografie.
Osobnost dr. Kithiera byla aktualizována i zmínkou o jeho potomcích, s nimiž je paní Kalátová v písemném kontaktu a kteří dnes žijí v Americe.

Za 1. světové války pomáhal rodinám bez otce též továrník Theodor Gráf, který založil fond na jejich podporu.

Zajímavá byla i zmínka o růstu cen potravin za války i o potravinách na příděl
Pro besedu o Velké válce byl pí učitelkou Mgr. Ivou Mráčkovou vybrán 11. listopad, den, kdy válka skončila.
V 10.45 utichly výstřely. 11. 11. v 11 h podepsalo poblíž francouzského Compiegne Německo kapitulaci.

Ve třídě byla v tuto dobu rozsvícená svíčka a vedle ní růže.
Při verších básně Na flanderských polích vlčí máky kvetou, jedné z nejznámějších básní  1. světové války, všichni zúčastnění povstali a uctili tak ukončení bojů na válečných frontách.

Paní Kalátová dostala kytičku. Mnohým utkví v paměti její slova:
„ Děkuji, odnesu ji do kostela, na desce se jmény padlých je můj předek Jan Kalát, zemřel v nedožitých 27 letech, dám ji jemu….“

Setkání s historií na suchdolské škole překročilo rámec formálních pietních aktů, s nimiž se mnohdy setkáváme.
V Anglii a Francii je 11. listopad státním svátkem, znějí sirény a lidé stále vzpomínají.

Myslím, že nebude nadsázkou říci, že citlivou vzpomínkou na suchdolské škole jsme byli možná o něco blíž Evropě, jistě však na dosah živému odkazu našich předků a našich dějin.

Poděkování patří paní Mgr.Marii Kalátové, paní Renatě Rohrbachové,
paní Mgr. Ivě Mráčkové a vedení ZŠ Suchdol nad Lužnicí.

                                                                       Mgr.  Hana Chlapcová

Příspěvek Hanky Kreníkové (9. A)
Můj prapraděda se jmenoval Václav Dušek. Narodil se r. 1895 v Letech u Mirovic v rodině rolníka, měli malé hospodářství. Jako mladý hoch byl odveden na vojnu.
Při bojích v 1. světové válce upadl do ruského zajetí ke kozákům, kteří byli mimořádně krutí. Při každodenním bičování důtkami a poléváním ledovou vodou v mrazech si myslel, že už to nepřežije – měl četná zranění a vážně poraněnou nohu.
Ke konci války se jemu a několika dalším jako zázrakem podařilo uprchnout ze zajetí – pomohl jim jeden sedlák, který je převezl v kopě sena přes tatarské území. Dostal se tedy domů, později se oženil a měl syna a dceru. Celý život kulhal a trpěl zraněními z války. Jeho syn Josef se v Tušti oženil a zůstal zde žít. Byl to tatínek mé babičky…